Gegevens

Deelstaten consistent vergelijken: Selectiebriefing

Een hoog aantal bedrijven maakt een deelstaat niet automatisch tot de juiste regio. Controleer brancheselectie en geografische grenzen; officiële regionale totalen zijn geen beschikbare exporthoeveelheden.

Verslagjaar 2024 · bevolking op 31 december 2024 · Destatis-tabellen van 21 september 2026, geraadpleegd op 13-10-2026 · door Martin Adamec

Deelstaten consistent vergelijken — Selectiebriefing

  1. Vergelijk mogelijke regio’s alleen met dezelfde statistische eenheid en hetzelfde verslagjaar.

  2. Noteer waarom een regio of segment bij uw aanbod past.

  3. Een groot aantal bedrijven alleen rechtvaardigt geen prioriteit; vul de analyse aan met expliciete selectieregels en uw eigen marktkennis.

Doelgroep beschrijven

← Alle gegevenspagina’s

  • 3.543.865juridische eenheden in Duitsland in 2024
  • 85,0%daarvan met minder dan 10 werknemers (3.011.214)
  • 103.333met 50 of meer werknemers (2,9%)
  • 42,4juridische eenheden per 1.000 inwoners

Juridische eenheden per deelstaat

Scroll de tabel zijwaarts.

Juridische eenheden per deelstaat en aantal werknemers, verslagjaar 2024, gesorteerd op totaal. Bron: Destatis, GENESIS-tabel 52111-0005 (bedrijvenregister), verslagjaar 2024, tabel bijgewerkt op 21 september 2026; bevolking: Destatis, GENESIS-tabel 12411-0010 (bevolking), peildatum 31 december 2024, tabel bijgewerkt op 21 september 2026. Aandelen en waarden per 1.000 inwoners berekend door b2bkartei.de.
DeelstaatTotaalAandeel DE0–910–4950–249250+per 1.000 inw.
Noordrijn-Westfalen740.50620,9%624.31593.43918.4634.28941,1
Beieren647.47518,3%553.55476.40914.3403.17248,9
Baden-Württemberg478.57113,5%403.47460.03412.3112.75242,6
Nedersaksen299.5588,5%248.52741.2658.1751.59137,4
Hessen279.6567,9%238.79032.8456.4121.60944,5
Berlijn188.8345,3%165.35218.6823.90889251,2
Rijnland-Palts163.4004,6%138.64620.4523.57772539,6
Saksen155.1244,4%133.75617.0583.58272838,4
Sleeswijk-Holstein123.7823,5%105.04715.4582.74653141,8
Hamburg102.6962,9%87.41811.9852.65963455,1
Brandenburg97.3042,7%85.2119.8471.91133538,1
Thüringen74.9372,1%64.2928.4241.85936235,7
Saksen-Anhalt68.9041,9%58.4578.3271.76335732,3
Mecklenburg-Voor-Pommeren59.1161,7%50.9696.6431.25524937,6
Saarland37.6571,1%31.9264.70883319037,2
Bremen26.3450,7%21.4803.74290721637,4
Duitsland3.543.865100,0%3.011.214429.31884.70118.63242,4

Kolommen 0–9 tot 250+: aantal werknemers van de juridische eenheid („0–9” = 0 tot minder dan 10). Elke juridische eenheid telt één keer, in de deelstaat van het adres in het register (officiële gemeentecode). Lokale eenheden toont Destatis in een aparte tabel (52111-0006). Resultaten per district en gemeente zijn op aanvraag verkrijgbaar bij de statistische bureaus van de deelstaten (kwaliteitsrapport, paragraaf 1.3).

Wat de tabel laat zien

  • Drie deelstaten zijn goed voor 52,7% van de bedrijven: Noordrijn-Westfalen (740.506), Beieren (647.475), Baden-Württemberg (478.571).
  • De meeste bedrijven zijn klein. In elke deelstaat heeft ten minste 81,5% minder dan 10 werknemers (het laagste aandeel: Bremen); landelijk is dat 85,0%. Bedrijven met 250 of meer werknemers maken 0,5% uit.
  • Dichtheid: per 1.000 inwoners loopt de spreiding van 32,3 in Saksen-Anhalt tot 55,1 in Hamburg. Rangorde naar dichtheid: Hamburg 55,1, Berlijn 51,2, Beieren 48,9, Hessen 44,5 … Saarland 37,2, Thüringen 35,7, Saksen-Anhalt 32,3.
  • Grotere bedrijven: eenheden met 50 of meer werknemers – vaak de doelgroep in B2B-verkoop – zijn het talrijkst in Noordrijn-Westfalen (22.752), Beieren (17.512), Baden-Württemberg (15.063).

Voor de planning van campagnes betekent dit: een landelijke selectie bestaat grotendeels uit microbedrijven. Wilt u alleen bedrijven vanaf een bepaalde omvang bereiken, noem de grootteklasse dan meteen als filter.

Definities

  • Een juridische eenheid is elke juridisch zelfstandige eenheid in het bedrijvenregister – bijvoorbeeld een GmbH, een AG, een personenvennootschap of een eenmanszaak. Deze telwijze levert het totaal van 3.543.865 op, dat ook elders op deze website wordt genoemd.
  • Werknemers zijn sociaal verzekerde werknemers en marginaal tewerkgestelden. Eigenaren zonder personeel tellen in de klasse „0–9”.
  • Per 1.000 inwoners: juridische eenheden gedeeld door de bevolking op 31 december 2024, vermenigvuldigd met 1.000, afgerond op één decimaal.

Methodologische opmerkingen

  • Drempel voor opname. Voor 2024 wordt een juridische eenheid alleen meegeteld als zij een omzet van meer dan 22.000 euro had, of in ten minste één maand een sociaal verzekerde werknemer, of gemiddeld over het jaar een marginaal tewerkgestelde werknemer (Destatis, Qualitätsbericht Statistisches Unternehmensregister 2024 (erschienen 01.12.2025)). Kleinere bedrijven ontbreken.
  • Niet opgenomen zijn land- en bosbouw, openbaar bestuur, particuliere huishoudens en extraterritoriale organisaties; particuliere verhuur van vastgoed wordt niet gepubliceerd.
  • Geen vergelijking in de tijd. Vanaf verslagjaar 2024 telt het bedrijvenregister werknemers volgens het banenconcept. Destatis wijst erop dat daardoor meer eenheden worden geregistreerd en dat een vergelijking met het voorgaande jaar niet zinvol is (pagina van het bedrijvenregister). Wijzigingen ten opzichte van eerdere jaren tonen we daarom niet.
  • Branchecijfers op deze website tellen „ondernemingen (EU)” en kunnen niet bij dit totaal worden opgeteld; meer onder Stand van de database.

Zo citeert u

De cijfers komen van Destatis; u mag ze met bronvermelding hergebruiken. Voorstel:

b2bkartei.de: Deelstaten consistent vergelijken: Selectiebriefing. Op basis van Destatis, GENESIS-tabellen 52111-0005 en 12411-0010 (stand 21 september 2026). Geraadpleegd op 13 oktober 2026. https://b2bkartei.de/nl/daten/unternehmen-nach-bundeslaendern/

Bedrijven in een bepaalde deelstaat?

Exports kunnen per deelstaat en district worden gefilterd. Noem de regio, branche en velden die u nodig hebt – wij bevestigen omvang en prijs vóór uw bestelling.

Aanvraag versturen · Hoe de prijs tot stand komt · Oprichtingen en opheffingen · EU-vergelijking