Veriler

Almanya’da işletme kuruluşları ve kapanışları 2021–2024

2021 ile 2023 arasında Almanya’da her yıl kapanan işletmelerden daha fazlası kuruldu: 2023 yılında 268.936 kuruluşa karşılık 252.237 kapanış vardı. 2024 için kapanışlar henüz geçicidir.

Referans yılları 2021–2024 · 21.09.2026 tarihli Destatis tablosu 52111-0010, erişim tarihi 13.10.2026 · yazan: Martin Adamec

← Tüm veri sayfaları

Yıllara göre kuruluşlar ve kapanışlar

Tablo yana kaydırılabilir.

Sanayi, inşaat ve hizmetlerde işletmeler (AB tanımı) (WZ kısımları B ile S arası, 94. bölüm hariç). Oranlar, Destatis’in yayımladığı şekliyle aktif işletmelerin yüzdesi olarak; net fark b2bkartei.de tarafından hesaplanmıştır. Kaynak: Destatis, GENESIS tablosu 52111-0010 (işletme kuruluşları ve kapanışları), Referans yılları 2021–2024, tablo tarihi 21.09.2026. * geçici.
YılAktif işletmelerKuruluşlarKuruluş oranıKapanışlarKapanış oranıNet fark
20213.145.703245.746%7,8219.659%7,0+26.087
20223.164.855252.479%8,0232.089%7,3+20.390
20233.190.747268.936%8,4252.237%7,9+16.699
20243.240.939252.090%7,8331.590*%10,2*−79.500*

2018–2020 yılları için tablo yalnızca ekonomik faaliyet kollarının farklı bir sınırlandırmasıyla (64.2. bölüm hariç, 94 dahil) değerler içerir; bunlar bu seriyle karşılaştırılamaz ve bu nedenle yer almaz.

Serinin gösterdikleri – ve göstermedikleri

  • 2021: 245.746 kuruluş (%7,8) ve 219.659 kapanış (%7,0), net fark +26.087.
  • 2022: 252.479 kuruluş (%8,0) ve 232.089 kapanış (%7,3), net fark +20.390.
  • 2023: 268.936 kuruluş (%8,4) ve 252.237 kapanış (%7,9), net fark +16.699.
  • 2024: 252.090 kuruluş (%7,8). 331.590 kapanışı Destatis geçici olarak işaretliyor. Ayrıca Destatis, İşletme Sicili’ni 2024’ten itibaren iş konseptine (Jobkonzept) geçirdi ve birimlerin önceki yılla karşılaştırılmasını anlamlı bulmuyor. Bu nedenle bundan 2023’e kıyasla bir düşüş veya artış çıkarmıyoruz.

Ekonomik faaliyet kısımlarına göre

Oranlar sektörler arasında büyük farklılık gösteriyor. 2024 için yalnızca kapanışlar geçici olarak işaretlendiğinden, yanlarında artık geçici olmayan 2023 kapanış oranı da yer alıyor.

Tablo yana kaydırılabilir.

WZ 2008 kısmına göre işletmeler (AB tanımı), 2024 kuruluş oranına göre sıralı. Kaynak: Destatis, GENESIS tablosu 52111-0010 (işletme kuruluşları ve kapanışları), tablo tarihi 21.09.2026. * geçici. S kısmı tabloda bütün olarak yer almadığı için eksiktir.
WZEkonomik faaliyet kısmıAktif işletmeler 2024Kuruluşlar 2024Kuruluş oranı 2024Kapanış oranı 2024*Kapanış oranı 2023
RKültür, sanat, eğlence ve dinlence90.28910.738%11,9%16,2%10,3
PEğitim60.6086.733%11,1%11,6%8,4
Nİdari ve destek hizmetleri239.28625.042%10,5%11,1%8,6
JBilgi ve iletişim134.40013.531%10,1%12,4%9,7
IKonaklama ve yiyecek hizmetleri239.22122.456%9,4%10,8%8,0
HUlaştırma ve depolama100.3058.458%8,4%11,2%8,8
MMesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler483.70940.583%8,4%11,5%8,8
KFinans ve sigorta hizmetleri75.3385.884%7,8%9,1%7,2
DEnerji arzı66.4204.904%7,4%12,9%15,9
LGayrimenkul faaliyetleri201.50814.788%7,3%7,9%5,8
GTicaret; motorlu taşıtların bakım ve onarımı538.24837.496%7,0%10,7%8,1
Fİnşaat378.48024.910%6,6%9,7%7,5
Qİnsan sağlığı ve sosyal hizmetler247.47310.466%4,2%5,7%4,7
Cİmalat198.3627.527%3,8%7,1%5,4
ESu temini, atık su ve atık yönetimi9.806317%3,2%4,4%3,4
BMadencilik ve taş ocakçılığı1.53637%2,4%4,1%4,2
  • 2024’ün en yüksek kuruluş oranları: Kültür, sanat, eğlence ve dinlence (%11,9), Eğitim (%11,1), İdari ve destek hizmetleri (%10,5).
  • 2024’ün en düşük kuruluş oranları: Madencilik ve taş ocakçılığı (%2,4), Su temini, atık su ve atık yönetimi (%3,2), İmalat (%3,8).
  • 2023’ün en yüksek kapanış oranları: Enerji arzı (%15,9), Kültür, sanat, eğlence ve dinlence (%10,3), Bilgi ve iletişim (%9,7).

Bunun adres listeleri için önemi

Her yıl yeni işletmeler eklenir, diğerleri ortadan kalkar. Belirli bir günün verisini taşıyan bir liste bu nedenle zamanla artık var olmayan işletmeleri içerir ve yeni işletmeler listede yer almaz. Oranların yüksek olduğu sektörlerde bu daha hızlı gerçekleşir. Her listede veri tarihini sorun ve listeyi zaman kaybetmeden kullanın. Oranlar bu hız için bir gösterge sunar, ancak belirli bir listenin hata oranı değildir.

Tanımlar

  • Kuruluş: Bir işletme yeni olarak faaliyete başlar. Bir durgunluk döneminin ardından iki yıl içinde yeniden faaliyete geçen işletmeler ile birleşme, bölünme veya yeniden yapılanmadan doğan yeni birimler bu kapsama girmez (Eurostat sözlüğü “Enterprise birth”).
  • Kapanış: Bir işletme, başka işletmeler işin içinde olmaksızın faaliyetini sona erdirir. Birleşmeler, devralmalar ve yalnızca sektör değişiklikleri sayılmaz (Eurostat sözlüğü “Enterprise death”).
  • Kuruluş ve kapanış oranı: Kuruluşların veya kapanışların aynı yıldaki aktif işletmelere yüzde oranı.
  • İşletme (AB tanımı): belirli bir özerklikle karar alan hukuki birimlerin en küçük birleşimi. Bu nedenle sayı, Eyaletlere göre işletmeler sayfasındaki 3.543.865 hukuki birimden azdır.

Metodolojik notlar

  • Kapsam sınırı. 22.000 Euro’dan fazla cirosu olan veya sosyal sigortaya tabi ya da düşük ücretli (geringfügig) en az bir çalışanı bulunan birimler sayılır (Destatis, Qualitätsbericht Statistisches Unternehmensregister 2024 (erschienen 01.12.2025)). Bu eşiğe ulaşmayan kuruluşlar görünmez.
  • Esnaf bildirimleri değil. Esnaf bildirimleri istatistiği (Gewerbeanzeigenstatistik) ekonomik olarak aktif işletmeleri değil, faaliyet açılış ve kapanış bildirimlerini sayar; rakamları bu tabloyla karşılaştırılamaz.
  • Geçici değerler. * işaretli değerler GENESIS’te “p” (geçici) işaretini taşır ve sonraki yayımlarla değişebilir.

Alıntılama

Rakamlar Destatis’e aittir; kaynak göstererek kullanabilirsiniz. Öneri:

b2bkartei.de: Almanya’da işletme kuruluşları ve kapanışları 2021–2024. Kaynak: Destatis, GENESIS tablosu 52111-0010 (tarih 21.09.2026). Erişim tarihi: 13.10.2026. https://b2bkartei.de/tr/daten/gruendungen-und-schliessungen/

Hedef kitleniz için güncel veriler

Her dışa aktarım için veri tarihini siparişten önce bildiriyoruz. Sektörü, bölgeyi ve ihtiyaç duyduğunuz alanları belirtin.

Talep gönderin · Fiyat nasıl oluşur · Eyaletlere göre işletmeler · AB karşılaştırması